Blog Archive

Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2011
Με χατ-τρικ του Λιονέλ Μέσι, ο οποίος έφτασε τα 199 γκολ με τη φανέλα τoυ συλλόγου, τον  Ισαάκ Κουένκα να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ και τον Άλβες να... ζωγραφίζει, η Μπαρτσελόνα συνέτριψε με 5-0 την Μαγιόρκα!

Η oμάδα του Χοακίν Καπαρός αποτελούσε την μοναδική που είχε καταφέρει να σκοράρει μέσα στο Καμπ Νόου και στις προηγούμενες τέσσερις επισκέψεις της, ωστόσο το σερί της κάπου... έπρεπε να σταματήσει! Η αρμάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, παρά τις αλλαγές στο αρχικό σχήμα, έδωσε μία ακόμα παράσταση στην έδρα της, δίνοντας μάλιστα την ευκαιρία στους νεαρούς Κουένκα και Ντεουλοφέου να δώσουν δείγματα του ταλέντου τους.
Αυτό ήταν το χατ τρικ Νο12 για τον Μέσι, ο οποίος έφτασε τα 13 γκολ από το σημείο του πέναλτι, «πιάνοντας» τον Ριβάλντο στην πέμπτη θέση της σχετικής λίστας!  Παράλληλα, η Μπαρτσελόνα συμπλήρωσε 9 ματς χωρίς να έχει δεχτεί γκολ στην έδρα της, ισοφαρίζοντας το δικό της ρεκόρ από την σεζόν 1985-86! O τελευταίος που κατάφερε να σκοράρει στο «άνδρο» της Καταλονίας, ήταν ο Κορόνα της Αλμερία, στις 9 Απριλίου!

Μια αντεπίθεση στο 6` με τον Ζοάο αφύπνισε για τα καλά τους παίκτες της Μπάρτσα, οι οποίοι απείλησαν με τον Βίγια και με μία επικίνδυνη σέντρα του Κουένκα, πριν ο Ενσούε κάνει χέρι μέσα στην περιοχή στο 10`. Ο Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση, παρά το χαμένο πέναλτι στην εκπνοή του αγώνα με την Σεβίλλη και αυτή τη φορά ευστόχησε, κάνοντας το 1-0 από νωρίς.

Το γκολ άνοιξε... την όρεξη στην Μπαρτσελόνα, η οποία ήταν διαρκώς στην επίθεση και στο 21` έκανε το 2-0. Ο Κουένκα βρήκε τον Αντριάνο στο πίσω δοκάρι, ο οποίος έπιασε τη σέντρα-σουτ και ο Μέσι από κοντά σκόραρε ξανά. Η παρουσία του Κουένκα στο δεξί άκρο της επιθετικής γραμμής ήταν εξαιρετική και με τη συμπλήρωση 30 λεπτών, ο Λίο Μέσι ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του, εκμεταλλευόμενος την σέντρα ακριβείας του Ντάνι Άλβες.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ζοάο απομάκρυνε την τελευταία στιγμή το σουτ του Αντριάνο προ κενής εστίας. Η Μπάρτσα έριξε το ρυθμό μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, δίνοντας ωστόσο την αίσθηση ότι ανά πάσα στιγμή μπορούσε να σκοράρει ξανά, κυκλοφορώντας την μπάλα με τον συνηθισμένο της τρόπο και έχοντας 72% κατοχή! Στις καθυστερήσεις, ο Μπούσκετς έχασε μοναδική ευκαιρία για να στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια με... τεσσάρα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Γκουαρντιόλα πέρασε στο ματς τον Πικέ στη θέση του Αμπιντάλ, ενώ ο Καπαρός προχώρησε σε δύο αλλαγές, βάζοντας τον Κρέσπι και τον Ζουίβερλουν. Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Κουένκα σφράγισε την πολύ καλή του εμφάνιση με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Μπάρτσα. Με πασέρ ξανά τον Αντριάνο, όπως και στο πρώτο γκολ, ο νεαρός «τσίμπησε» την μπάλα μπροστά στον Αουάτε και έκανε το 4-0! Ο τερματοφύλακας της Μάλαγα αποσόβησε το πέμπτο τέρμα από την κεφαλιά του Αουάτε, ενώ ο Γκουαρντόλα έβαλε στο ματς και τον Πουγιόλ στη θέση του Μπούσκετς.

Ο Μασεράνο ανέβηκε στα χαφ και ο Πουγιόλ με τον Πικέ συνέθεσαν το αμυντικό δίδυμο. Το δείγμα του Κουένκα ήταν εξαιρετικό και ο Γκουαρντιόλα έδωσε την ευκαιρία σε ακόμα έναν παίκτη-προϊόν της Μασία την ευκαιρία να αγωνιστεί, καθώς ο 17χρονος Ζεράρ Ντεουλοφέου πήρε τη θέση του Βίγια στο 63`. Μια κεφαλιά του Πικέ στο 79` πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Μέσι στο 85`, με τον Αργεντινό να ψάχνει το γκολ νούμερο 200 με την φανέλα της Μπάρτσα. Τελικά, το κερασάκι μπήκε από τον Ντάνι Άλβες στο 92`, με εκπληκτικό μακρινό σουτ!