Blog Archive

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου 2011
Και η τρέλα κορυφής συνεχίζεται για τη Λεβάντε που με γκολ-φάουλ από 40 μέτρα στο 90'+3' νίκησε με ανατροπή 3-2 τη Σοσιεδάδ και έκανε το 6x6. Βάλσαμο για Βαλένθια στο 82'.

Ολες οι... κακές γλώσσες στάζουν φαρμάκι, υποστηρίζοντας πως είναι ζήτημα χρόνου να καταρρεύσει. Και η λογική αυτό ορίζει για τη Λεβάντε. Μόνο που ακόμα και εάν αυτό πρόκειται να συμβεί, θα συμβεί μία άλλη μέρα. Κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ οι Λεβαντίνοι έκαναν ακόμα ένα θαύμα. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 3' (Μποτέλιο) και είδαν τους Βάσκους να έχουν δοκάρι τέσσερα λεπτά αργότερα (οριζόντιο στο 7' ο Ντε λα Μπέγια), βρήκαν το κουράγιο να αντεπίθεση διαρκείας.

Σε ένα πεντάλεπτο (56'-61') Νάνο και Βάλδο γύρισαν το ματς, για να δουν τον 'Ινιγο Μαρτίνεθ να γκρεμίζει τα όνειρα τους τρία λεπτά πριν το 90'. Και όμως και εκεί βρήκαν την ψυχή για να πάρουν τη νίκη. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρουμπέν Σουάρεθ όπλισε από τα 40 μέτρα και με απ ευθείας φάουλ έστειλε τη μπάλα δοκάρι και μέσα. Με αυτό το εκπληκτικό γκολ οι Λεβαντίνοι έκαναν το 3-2 και ταυτόχρονα το έξι στα έξι.

Οσο απίστευτο και αν φαίνεται, το ρεκόρ της ιστορίας τους διευρύνεται, ενώ εκείνοι παραμένουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή. Πλέον μάλιστα δεν νικάει απλά, αλλά βάζει και «τριάρες». Αυτή συγκεκριμένα ήταν η τρίτη διαδοχική στην έδρα της και τέταρτη στα πέντε τελευταία ματς!

Λύτρωση για Βαλένθια
Και τα γειτονάκια της Λεβάντε όμως, η Βαλένθια, κατάφερε επίσης να πάρει μία αγχωτική νίκη (1-0) στο φινάλε. Οι Νυχτερίδες έβαλαν τέλος στα αρνητικά αποτελέσματα του Οκτωβρίου, κατακτώντας ένα πολύ σημαντικό «τρίποντο» στο «Ρομαρέδα» (είχαν διασυρθεί με 3-0 και 4-0 στις δύο τελευταίες επισκέψεις τους εκεί), κάτι που είχαν να κάνουν εκεί από το 2007. Το γκολ Γιορντί Αλμπα στο 82' τις έφερε και πάλι στην τετράδα, με τη Σαραγόσα να μην έχει ούτε μία αξιόλογη στιγμή σε όλο το ματς.