Blog Archive

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου 2011
Η Σάλκε χρειάστηκε δύο γκολ στο τέλος για να πάρει την πρόκριση στο Κύπελλο απέναντι στην Καρλσρούη(2-0), ενώ η Μπάγερν διέλυσε 6-0 την Ίνγκολσταντ. Εύκολα Χέρτα και Στουργκάρδη.

Ο Χουμπ Στέφενς παρέταξε την ομάδα του με ό,τι καλύτερο διέθετε, καθώς ήθελε την πρόκριση στον 3ο γύρο απέναντι στην Καρλσρούι. Παρότι η Σάλκε ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, έπρεπε να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο για να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Ο Χούντελαρ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 81', ενώ 2' αργότερα ο Μάτιπ έκανε το τελικό 2-0. Για την Σάλκε έπαιξε σε όλο το παιχνίδι ο Κυριάκος Παπαδόπουλος.
Η Μπάγερν δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, όπως άλλωστε αναμενόταν, απέναντι στην Ίνγκολσταντ και έκανε... περίπατο, παίρνοντας τη νίκη με 6-0 και την πρόκριση για την 3η φάση του Κυπέλλου. Για τους Βαυαρούς σκόραρε δύο φορές ο Πέτερσεν, ενώ στο τέλος ο Ουσάμι πέτυχε το παρθενικό του γκολ με την ομάδα, σε ένα παιχνίδι για το οποίο δεν μπορούν να ειπωθούν και πολλά σχόλια...

Εύκολο βράδυ για την Χέρτα, η οποία πέρασε με άνεση 3-0 από το Έσεν απέναντι στην Ροτ-Βάις, ενώ την πρόκριση πήρε και η Χολστάιν Κιλ, η οποία επιβλήθηκε της Ντούισμπουργκ με 2-0. Η Στουτγκάρδη δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Φρανκφούρτη, ενώ η Νυρεμβέργη πέρασε με νίκη από το Άουε (2-1). Τέλος, η Μάιντζ άφησε πίσω της το κάκιστο ξεκίνημα στη σεζόν και με γκολ του Ίβανσιτς στην παράταση υποχρέωσε το Ανόβερο σε ήττα 1-0, παίρνοντας την πρόκριση.