Blog Archive

Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2011
Η 9η αγωνιστική της Serie A ολοκληρώθηκε με την Παλέρμο να επικρατεί με 2-0 της Λέτσε και να παραμένει ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα, έχοντας για... συγκάτοικο την Κάλιαρι!

Οι Σικελοί, με τον Αλέξη Τζόρβα πάντα κάτω από τα δοκάρια τους, υποδέχθηκαν την Λέτσε -που προσπαθούσε να ξεπεράσει το σοκ του 3-4 από την Μίλαν- με στόχο μόνο τη νίκη και αυτό το έκαναν σαφές από νωρίς, καθώς ο Ιλισιτς απείλησε από τα πρώτα λεπτά. Οι Ροζανέρι δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά για να ανοίξουν το σκορ χρειάστηκαν την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Πινίγια στο 27'. Η Παλέρμο θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο αλλά τελικά το πέτυχε στο 77', όταν ο Ερνάντεζ διαμόρφωσε το τελικό 2-0, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο μια αντεπίθεση.

Ετσι, οι Σικελοί παραμένουν σε καλή βαθμολογική θέση, σε αντίθεση με την Λέτσε που δεν μπόρεσε να ξεφύγει από την προτελευταία θέση.