Blog Archive

Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2011

Η ΚΠΡ κέρδισε την Τσέλσι με 1-0, δείχνοντας ότι ένα παραδοσιακό ματς του Δυτικού Λονδίνου... παραμένει ντέρμπι! Με 9 παίκτες τελείωσαν το ματς οι «Μπλε», οι οποίοι είχαν να χάσουν δέκα χρόνια από νεοφώτιστη ομάδα!
Το... ντέρμπι της Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς με την Τσέλσι ξεκίνησε νωρίτερα, όταν οι «Μπλε» έμαθαν τα σχέδια για νέο γήπεδο της ΚΠΡ στο Δυτικό Λονδίνο και έσπευσαν να αναζητήσουν και αυτοί χώρο. Η ομάδα του Γούορνοκ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό μειονέκτημα της αντιπάλου της και με ένα εύστοχο χτύπημα του Χέλγκουσον την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στα τελευταία 63 ματς με νεοφώτιστες ομάδες, όπου μετρούσαν 54 νίκες και εννιά ισοπαλίες!

Παρά το πρεσάρισμα της Τσέλσι, η ΚΠΡ κατάφερε από το ξεκίνημα να διατηρήσει την κατοχή της μπάλας και να μην περιοριστεί σε παθητικό ρόλο. Οι φιλοξενούμενοι είχε ένα καλό σουτ στο 2` με τον Στάριτζ και με τη συμπλήρωση εννέα λεπτών, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Χέλγκουσον από τον Νταβίντ Λουίς. Ο Ισλανδός ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, οι Ρέιντζερς προσπάθησαν στη συνέχεια να διατηρήσουν το προβάδισμα, ρίχνοντας τον ρυθμό και κερδίζοντας χρόνο ακόμα και από τα... μπολ μπόις!

Στο 33`, η Τσέλσι έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Μποσίνγκουα είδε τον Ράιτ-Φίλιπς να του ξεφεύγει και τον ανέτρεψε, αντικρίζοντας την απευθείας κόκκινη! Σαν μην έφτανε αυτό, ο Βίγιας Μπόας είδε και τον Ντρογκμπά να αποβάλεται στο 41` για χτύπημα στον Τάραμπτ! Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Πορτογάλος πέρασε στη θέση του Μάτα τον Ανελκά, ενώ στο 36` ο Πορτογάλος είχε βάλει και τον Ιβάνοβιτς στη θέση του Στάριτζ.

Πέρα από μία κεφαλιά του Λάμπαρντ στο 47`, η Τσέλσι δεν έδειχνε απειλητική στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ στο 54` ο Γιανγκ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων. Οι «Μπλε» ζήτησαν δύο φορές πέναλτι στο 67` και το 71`, αλλά ο Κρις Φόι διέταξε και στις δύο περιπτώσεις να συνεχιστεί το ματς, πριν ο Βίγιας-Μπόας ρίξει στο ματς και τον Μαλουντά, στη θέση του Μεϊρέλες.

Η μεγάλη ευκαιρία ωστόσο άνηκε στην ΚΠΡ, με τον Μπάτον να βρίσκει τον Χέλγκουσον στο δεύτερο δοκάρι και τον Ισλανδό να αστοχεί από εξαιρετική θέση!  Οι «Μπλε» ανέβασαν ξανά στροφές μετά το 80`, είχαν δύο πολύ καλές στιγμές με Ανελκά και Λουίς, αλλά παρά την ασφυκτική πίεση δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα.
Η εκδίκηση της Έβερτον!
Η Έβερτον πέτυχε δύο γκολ μετά τη συμπλήρωση του 90λέπτου και... δραπέτευσε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το «Κρέιβεν Κότατζ», επικρατώντας με 3-1 της Φούλαμ! Βασικός ο Βέλλιος. Η Φούλαμ είχε πάρει τον... αέρα των «Ζαχαρωτών» μετρώντας 18 νίκες σε 20 εντός έδρας αναμετρήσεις, αλλά ο τρόπος που η Έβερτον «χτύπησε», άφησε τους γηπεδούχους στον... τόπο!  Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 3` με τον Ντρέντε, ο Ρουίθ στο 67` ισοφάρισε, αλλά ο Σαχά στο 90` και ο Ρόντγουελ στο 93` διαμόρφωσαν το τελικό 3-1 και ενώ λίγο πριν ο Ζαμόρα είχε χάσει απίστευτη ευκαιρία! Ο Απόστολος Βέλλιος αγωνίστηκε βασικός μέχρι το 50`, όταν και αντικαταστάθηκε από τον Σαχά.
Η Φούλαμ προειδοποίησε με τον Ρόντγουελ, προτού ο Ντρέντε με μακρινό σουτ ανοίξει το σκορ. Το γρήγορο γκολ «ανέβασε» τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έψαξαν το δεύτερο τέρμα με τον Φελαϊνί και τον Ρόντγουελ, χωρίς ωστόσο να το καταφέρουν. Πριν η Φούλαμ «ξυπνήσει» με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στην αναμέτρηση, ο Βέλλιος έπιασε καλή κεφαλιά από τη σέντρα του Χίμπερτ, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει δίχτυα. Στη συνέχεια, οι «Κότατζερς» πίεσαν και έχασαν ευκαιρίες με τον Ντέμπσεϊ, τον Χάνγκελαντ και τον Μέρφι, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν κάτι πριν το ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην επανάληψη όπως ακριβώς τελείωσαν το πρώτο μέρος και στο 67` η πίεσή τους απέδωσε καρπούς, με τον Ρουίθ να κάνει το 2-0 με υπέροχη λόμπα. Ο Μόγιες έκανε αλλαγές βλέποντας την τέταρτη συνεχόμενη ήττα να πλησιάζει. Και ενώ το ματς πλησίαζε προς τη λήξη του, ξαφνικά πήρε... φωτιά! Στο 87` ο Χάουαρντ απέκρουσε με τα πόδια το σουτ του Ρουίθ και στη συνέχεια ο Ζαμόρα αστόχησε με τον Αμερικανό τερματοφύλακα εξουδετερωμένο! Η Φούλαμ πίεζε, αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Σαχά, ο οποίος στο 90` έκανε το 2-1. Ο Ρόντγουελ, ο οποίος είχε να σκοράρει παραπάνω από χρόνο, διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις το τελικό 3-1.
Συνοπτικά τα αποτελέσματα

Σάββατο (22/10)

Γουλβς-Σουόνσι 2-2
(85' Ντόιλ, 86' Ο' Χάρα - 24' Γκρέιχαμ, 35' Αλεν)

Κυριακή (23/10)

Αρσεναλ-Στόουκ 3-1 (27` Ζερβίνιο, 73`, 82` Φαν Πέρσι - 34` Κράουτς)
Φούλαμ-Εβερτον 1-3 (68` Ρουίθ - 3` Ντρέντε, 90` Σάχα, 90`+2` Ρόντγουελ)
Μαντσεστερ Γ.- Μαντσεστερ Σ. 1-6 (81` Φλέτσερ - 22`, 60` Μπαλοτέλι, 69` Αγουέρο, 90` Ντζέκο, 91` Νταβίν Σίλβα)
Μπλάκμπερν-Τότεναμ 1-2 (28` Φορμίκα - 15`,53` Φαν ντερ Φάρτ)
ΚΠΡ-Τσέλσι 1-0 (10` Χέλγκουσον)